0 COMMENTS

मङ्सिर ११, काठमाडौँ । सूर्यको सबैभन्दा नजिकको ग्रह भनिने बुध ग्रहमा जीवन सम्भव हुन सक्ने नासाका वैज्ञानिकहरुले दाबी गरेका छन् । तर, अहिलेसम्म सूर्य नजिक भएकाले यसको क्षेत्रमा पानी नहुने विश्वास गरिएको थियो ।

यस्तो अवस्थामा यहाँ जीवनको कल्पना गर्न सकिँदैन तर ग्रह विज्ञान संस्थानका वैज्ञानिकहरूले बुधको सतहमा नुनिलो हिमनदीको प्रमाण भेटिएको दाबी गरेका छन् । ग्लेशियर–लाइक फिचर्स एण्ड चेओटिक टेरेन्स शीर्षकमा अध्ययन प्लानेटरी साइन्स जर्नलमा रिपोर्ट प्रकाशित भएको छ । सूर्यको निकटताको कारण, बुधमा अधिकतम दिनको तापमान ४३० डिग्री सेल्सियस पुग्छ । एकै समयमा, रातमा तापमान –१८० डिग्री तल झर्छ । यसको कारण यहाँ कुनै पनि वायुमण्डल छैन जसले सतहमा परेको प्रकाशबाट उत्पन्न तापलाई रोक्न सक्छ ।

वैज्ञानिकहरू यसले ग्रहहरूको विकास र पृथ्वी बाहिर जीवनको सम्भावनाबारे हाम्रो बुझाइमा नयाँ विकल्प खुला गरेको छ । अध्ययनका प्रमुख लेखक एलोक्सिस रोड्रिग्वेजले एक अनुसन्धानले प्लुटोमा नाइट्रोजन ग्लेशियरको उपस्थिति पत्ता लगाएको बताए । यसले देखाउँछ कि सौर्यमण्डलमा धेरै तातो र धेरै चिसो वातावरणमा पनि हिमनदीहरू बन्न सक्छन् । यसले सौर्यमण्डलका धेरै ठाउँहरूमा जीवनको आशा पनि दिन्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

प्रतिक्रिया दिनुहोस्

तपाईको ईमेल गोप्य राखिनेछ । आवश्यक फिल्डहरु* चिन्ह लगाइएका छन् ।